خانه / سرگرمی / سوالات رایج درباره روزه گرفتن در ماه رمضان ۹۴
آیا فردا پنجشنبه 28 خرداد 94 اول ماه رمضان است
آیا فردا پنجشنبه 28 خرداد 94 اول ماه رمضان است

سوالات رایج درباره روزه گرفتن در ماه رمضان ۹۴

سوالات رایج درباره روزه گرفتن در ماه رمضان ۹۴

سوالات رایج درباره روزه گرفتن در ماه رمضان 94
سوالات رایج درباره روزه گرفتن در ماه رمضان ۹۴

در این مقاله به سوالات رایج و شرعی درباره روزه داری و روزه گرفتن در ماه رمضان ۹۴ جواب می دهیم؟ امیدواریم برای شما کاربران عزیز سایت تفریحی یک دوست مفید باشد.

آیا روزه در ماه رمضان سبب لاغری می‌شود ؟

در کسانی که به نحو صحیح روزه می‌گیرند و دو وعده غذای نسبتاً سبک در سحری و افطار می‌خورند روزه سبب لاغری می‌شود . به بیان دیگر ، اگر در هنگام روزه داری یک وعده غذای انسان حذف شود طبعاً کالری دریافتی کمتر از میزان نیاز بوده و برای تأمین مازاد نیاز به انرژی از چربی ذخیره در بدن استفاده خواهد شد و فرد لاغر می‌شود . اما اگر غذای مصرفی در سحر ، افطار و تا هنگام خواب ، در حد نیاز بدن و یا حتی بیشتر باشد لاغری رخ نمی دهد .

چه غذاهایی برای سحری ماه رمضان مناسب است ؟

سحری باید ویژگی یک وعده ناهار را داشته باشد . ضمن این که باید به گونه ای باشد که احساس تشنگی را به حداقل برساند . غذاهایی که آب جذب می‌کنند مثل ماکارونی ، ته دیگ و آش رشته ایجاد تشنگی می‌کنند . استفاده از سالاد و هندوانه تا حدود زیادی مانع تشنگی می‌شود .

چه غذاهایی برای افطار ماه رمضان مناسب است ؟

به دلیل آن که معده چند ساعت خالی بوده بهتر است با مایعاتی که تقریباً درجه حرارت بدن را دارند شروع کنید . آب جوش یا چای کم رنگ یا سوپ هایی که زیاد غلیظ نباشند برای این منظور مناسبند . قند یا خرما که سریعآً جذب می‌شود بهتر است ابتدا با آب جوش یا چای خورده تا قند خون را کمی افزایش دهد .

آیا خوردن دو وعده غذا به جای سه وعده برای بدن ایجاد مشکل می‌کند ؟

اصولاً هیچ ترجیحی برای آن که در طول روز مثلاً سه وعده یا چهار وعده غذا بخوریم در بزرگسلان وجود ندارد . اما در کودکان و نوجوانان به سبب کوچک بودن حجم معده حتماً سه وعده غذای اصلی و دو میان وعده لازم است .
در مورد نوجوانانی که روزه بر آنان واجب است باید حجم و کیفیت دو وعده غذای سحری و افطار در حدی باشد که نیازهای آنان را تأمین کند و رشد آنان را به تعویق نیندازد.

آیا روزه مانع درس خواندن می‌شود ؟

ممکن است در ساعات آخر روز و قبل از افطار ، به دلیل کاهش نسبی قند خون قدرت تمرکز و یادگیری پایین بیاید . البته افراد با هم تفاوت دارند . توصیه ما این است که دانش آموزان و دانشجویان درس خواندن را از صبح زود شروع کنند و ساعات های آخر روز را برای استراحت بگذارند .

آیا روزه در ماه رمضان سبب پیدایش کمبود ویتامین ها و املاح بدن می‌شود ؟

با خوردن سبزی و میوه و شیر در دو وعده سحر و افطار نیاز بدن به ویتامین ها و املاح بدن به خوبی تأمین می‌شود .

مطلب پیشنهادی

آموزش درست کردن باقلوای گوشت برای ماه رمضان 94

آموزش درست کردن باقلوای گوشت برای ماه رمضان ۹۴

آموزش درست کردن باقلوای گوشت برای ماه رمضان ۹۴ باقلوای گوشت چون شامل مواد غذایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *