خانه / اخبار / اقتصادی / المان ها و تجهیزات شهری چه جایگاهی در ذهن شما دارند؟

المان ها و تجهیزات شهری چه جایگاهی در ذهن شما دارند؟

 

شاید هر روز هنگام قدم زدن در شهر توجه شما به بسیاری از تابلوها و صندلی های ایستگاه اتوبوس و پارک ها جلب شده باشد که بسیار متفاوت تر از کاربرد عادی و معمولی طراحی شده اند؛ یا اخباری را از تلویزیون های داخل شهر دیده باشید که معروف به تلویزیون های شهری هستند و بر سر چهار راه ها، میدان های بزرگ و نقاط پر تراکم شهر نصب می گردند.

تجهیزات و خدمات شهری

یا حتی زمانی که در محوطه پارک یا مرکز خرید نیاز به صندلی داشته اید و دوست داشتید استراحت کنید، صندلی هایی را از جنس سنگ یا شکل های مختلف در ظاهری جذاب و در عین حال یکنواخت با طرحی شبیه به همان محیط دیده اید؛ در اصطلاح رایج به این المان ها و تجهیزات، مبلمان شهری می گویند.

این وسایل ابتدا در فضای عمومی شهر به شکل ساده برای رفع نیازهای اولیه شهروندان استفاده می‌شد اما بعدها تغییرات بسیاری یافت و تحقیقات ثابت کرد که طراحی این المان ها و حتی رنگ آن ها چه تاثیری هم بر روی فضای شهر و هم بر روی دیدگاه ها و روحیه شهروندان دارد. از طرف دیگر تابلوهای روان جای بسیاری از بنرها و تابلوهای ثابت را گرفت که طبیعتا همه این ها نیاز به مدیریت داشت. اینگونه شد که قوانین نانوشته ای برای طراحی این المان ها و رساندن هر چه بیشتر پیام های کاربردی و رفع نیاز های اولیه شهروندان در نظر گرفته شد.

طراحی شهری به عنوان محوری بسیار ضروری برای سیاست های طراحی در نسل جدید، اسناد توسعه شهرها و روستاها وارد این حوزه شد و مفهومی ورای اصلاح و زیباسازی ظاهر بناها را دارد. مبلمان شهری در شهرها به جزء جدایی ناپذیر چهره شهر تبدیل شده اند و به نوعی این مبلمان ها هویت، حس تعلق و ایمنی و امنیت، خلاقیت و زندگی سالم را در شهر اشاعه و ترویج می دهند.

مبلمان شهری

کیفیت یکی از معیارهای مهم طراحی و ساخت این المان های شهری است که از هر نظر به آنها توجه می شود تا بهترین آنها با هزینه های قابل تحمل برای جامعه فراهم گردد.

در ادامه این بخش از سری اخبار فناوری در کسب و کار به بررسی چند المان معروف در حوزه خدمات شهری می پردازیم و کیفیت و کاربرد آنها را بررسی می کنیم. یکی از پرکاربرد ترین این وسایل تلویزیون ها و تابلو های شهری هستند که در سطح معابر و جاهای خاصی تعبیه شده اند تا اطلاع رسانی خوبی برای شهروندان داشته باشند.

مبلمان شهری

در ابتدا این تلویزیون ها برای تبلیغات استفاده می شد اما بعد ها برای اطلاع رسانی مورد توجه قرار گرفت که از هر نظر بسیار مناسب بود؛ یعنی شما مخاطبان زیادی را با هزینه ای بسیار پایین مورد توجه قرار می دهید.

تابلو روان LED نیز از مجموعه ای از دیودهای نورانی ساخته شده است که در یک صفحه به صورت ماتریسی قرار داده شده است و به وسیله یک برنامه رایانه ای تصاویر و نوشته ها را می‌توان بر روی آن به نمایش گذاشت. بارزترین ویژگی این تابلوها جذابیت و پر بازدید بودن آنهاست و به دلیل قیمت ارزان آن، این روزها برای تغییر و رونق کسب و کار و همچنین تبلیغات از آن استفاده می شود.

برج نوری

یکی دیگر از اتفاقات بسیار خوبی که در این عرصه افتاد و باعث تغییرات بنیادی در این مسیر شد، نورپردازی است که چهره ای متفاوت و جذاب تر از همیشه را به این المان ها بخشید و تاثیر زیبایی آن را برای مخاطبان و استفادکنندگان چندین برابر کرده است.

در پایان باید به این نکته هم اشاره کنیم که نباید از تاثیر تلویزیون شهری LED و تابلو VMS نیز غافل شویم که آنها نیز هر یک دارای ویژگی های مخصوص به خود بوده و تاثیر بالایی در جلوه های بصر شهری داشته و البته نباید از خدمات ارائه شده بوسیله آنها نیز چشم پوشید.

منبع:http://astpi.ir

 

مطلب پیشنهادی

تحول عظیم در صنعت پوششی ساختمان

صنعت ساختمان نسبت به گذشته تغییرات شگرفی کرده است که این به خاطر پیشرفت تکنولوژی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *